Prezentacja multimedialna, czyli tzw. pokaz slajdów to niezwykle przydatne narzędzie umożliwiające komunikację pomiędzy mówcą a odbiorcą. Chyba każda osoba miała z nią styczność przynajmniej raz w swoim życiu – niekoniecznie jako twórca. Prezentacje wykorzystywane są najczęściej w szkołach, a także na uczelniach. Korzystają z nich zarówno uczniowie, przedstawiając opracowane tematy lub projekty, jak i ich wykładowcy, którzy posiłkują się nimi podczas prowadzenia zajęć. Co więcej, profesjonalnie wykonany pokaz slajdów, może służyć również biznesmenom, którzy za pomocą wykresów, tabelek i animacji są w stanie przedstawić swoją wizję pomysłu na dalszy rozwój firmy.
Na skróty:
Czym powinien charakteryzować się dobry program do prezentacji? Kreator pokazu slajdów dla nowicjuszy, oraz dla bardziej zaawansowanych twórców!
Większość osób zainteresowanych tematem pokazów slajdów utożsamia je głównie z aplikacją Powerpoint. Jest to najpopularniejszy program do tworzenia prezentacji ze wszystkich dostępnych na rynku, który wchodzi w skład pakietu Microsoft Office. Niestety, nie jest to pakiet darmowy, a cena, jaką trzeba za niego zapłacić, jest dość wysoka. Na szczęście, obecny rynek obfituje w szeroki wybór bezpłatnych zamienników. Niektóre z nich mają charakterystyczny format, który do złudzenia przypomina interfejs programu Powerpoint. Natomiast pozostałe wyróżniają się zupełnie odmienną szatą graficzną, a także innym stylem szablonów i innowacyjnym podejściem do projektów. Według opinii zwolenników, przy ich pomocy można stworzyć nietuzinkowe wzory prezentacji, które wyglądają znacznie lepiej i skupiają uwagę odbiorców o wiele skuteczniej niż te wykonywane w Microsoft Powerpoint!
Najlepsze programy do prezentacji multimedialnych, dzięki którym można tworzyć pokazy slajdów na miarę profesjonalistów! Ranking kreatorów stanowiących alternatywę dla oprogramowania Microsoft Powerpoint.
Nie ma sensu wydawać pieniędzy na kosztowne oprogramowania, skoro na rynku znajduje się tyle bezpłatnych propozycji, które dorównują im jakością. Co więcej, duża liczba osób uważa, że są one nawet bardziej kreatywne i innowacyjne! Poniższy ranking przedstawia 5 propozycji, cieszących się największą popularnością wśród użytkowników. Znajdą się tam programy przypominające Powerpoint, a także zupełnie od niego odmienne! Co więcej, niektóre z nich można obsługiwać za pomocą przeglądarki, bez konieczności pobierania i instalacji.
1. OpenOffice Impress, czyli najpopularniejszy darmowy program do prezentacji, przypominający Microsoft Powerpoint!
OpenOffice Impress wchodzi w skład bezpłatnego pakietu biurowego. Charakteryzuje go niezwykle prosty i łatwy w obsłudze interfejs, który jest zbliżony wizualnie do znanego wszystkim oprogramowania Powerpoint. Jego obsługa nie sprawi trudności nawet początkującym twórcom. Co istotne, można korzystać z niego nie tylko w ramach potrzeb „domowych”, lecz także w celach typowo komercyjnych. Ten kultowy już program do prezentacji pozwala tworzyć niezwykle kreatywne projekty multimedialne. Zawiera bogaty wybór narzędzi, umożliwiających spersonalizowanie i dopasowanie szaty graficznej pokazu, adekwatnie do omawianego w nim tematu.
Twórcy aplikacji nie zapomnieli także o osobach wykonujących prezentację na ostatnią chwilę lub zwyczajnie niemających pomysłu na jej wizerunek. Specjalnie dla nich opracowali gotowe wzorce stron, które pomagają zaoszczędzić czas przeznaczony na formatowanie i dekorowanie całego tekstu. Ponadto, w ofercie aplikacji dostępne są także opcje wprowadzania efektów i animacji, które urozmaicą każdy slajd, tchną w niego trochę życia, a to z pewnością ułatwi odbiorcom skupienie uwagi na całym projekcie!
Producent: Apache Software Foundation
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: Windows, MacOS, Linux
Link do pobrania: https://www.openoffice.fm/open-office/impress/
2. WPS Presentation, czyli bezpłatny program do prezentacji na najwyższym poziomie!
Kolejne oprogramowanie omawiane w dzisiejszym rankingu to WPS Presentation. Jest to jedna z aplikacji wchodzących w skład pakietu WPS Office Free. Ten bezpłatny i mobilny program do tworzenia umożliwia kreowanie ciekawych prezentacji, których nieprzypadkowy wygląd spowoduje, że odbiorca nie będzie mógł odwrócić od nich uwagi. Warto wspomnieć o tym, iż formaty obsługiwane przez WPS Presentation (DPS, DPT, PPS, PPT, POT) uda się także wyświetlać w programie z pakietu Microsoft. Co więcej, aplikacja pozwala zapisywać skończone pokazy multimedialne w formacie PDF! Jej interfejs jest wyjątkowo przejrzysty i łatwy w obsłudze. Intuicyjnie zaprojektowane menu sprawia, że nawet osoby, które nie miały wcześniej styczności z tego typu twórczością, będą w stanie przyswoić ją zaraz po uruchomieniu programu.
Ciekawą i bardzo pożyteczną funkcją aplikacji jest to, że zawarte w niej pliki są automatycznie zmniejszane. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy prezentacja zawiera, chociażby, nagrania wideo lub dźwiękowe, które z reguły zajmują dużo miejsca. Ich kompresja pozwala udostępniać pokaz slajdów w łatwy i wygodny sposób.
Producent: Kingsoft Corporation
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: Windows, MacOS, Linux, Android, iOS
Link do pobrania: https://www.wps.com/pl-PL/office/presentation/
3. LibreOffice Impress, czyli program do prezentacji stanowiący konkurencję dla Microsoft Powerpoint!
Oprogramowanie LibreOffice Impress stanowi jedynie fragment całego pakietu biurowego. Jego wizerunek oraz rozmieszczenie funkcji są mocno zbliżone do szaty graficznej w aplikacji Microsoft Powerpoint. Z tą różnicą, że LibreOffice dostępny jest za darmo! W dodatku można korzystać z niego nie tylko w warunkach domowych, lecz także w środowisku korporacyjnym, we wszelkich instytucjach państwowych, w szkołach (oczywiście, mowa tu o placówkach prywatnych, jak i publicznych), oraz w organizacjach typu non–profit. Interfejs programu gwarantuje swobodę obsługi, a ponadto aplikacja pozwala edytować menu, dopasowując je do własnych potrzeb i preferencji.
Warto wspomnieć także o opcjach, jakie zapewnia specjalna aplikacja LibreOffice Impress Remote. Dostępna jest, zarówno dla systemu Android, jak i dla IOS–a. Dzięki niej możliwa jest obsługa prezentacji z poziomu smartfona. Chodzi tu przede wszystkim o zdalne przełączanie slajdów i sterowanie całym wyświetlanym pokazem. Użytkownicy programu mają też do dyspozycji rozszerzenie Presenter Console, które pozwoli zyskać jeszcze wyższy poziom kontroli nad prezentacją multimedialną.
Producent: The Document Foundation
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: Windows, MacOS, Linux
Link do pobrania: https://pl.libreoffice.org/pobieranie/stabilna/
Darmowy program do prezentacji w przeglądarce? To możliwe!
1. Canva, czyli bezpłatny kreator prezentacji multimedialnych działający z poziomu przeglądarki internetowej!
W przeciwieństwie do wcześniejszych propozycji, Canva jest aplikacją działającą z poziomu przeglądarki internetowej. Aby rozpocząć tworzenie prezentacji, wystarczy bezpłatnie zarejestrować się w serwisie, a następnie rozpocząć pracę z kreatorem. To niezwykle nowoczesne narzędzie posiada bogatą bibliotekę, wypełnioną wzorami przeznaczonymi do nadawania prezentacji odpowiedniego charakteru, oraz personalizacji. Każdy dostępny szablon, wykres, czy animacja uporządkowany jest według poszczególnych kategorii, a nawet branż. Jest to niezwykle przydatne dla nowych użytkowników, a także tych poszukujących inspiracji. Serwis Canva oferuje aż 5 GB miejsca w chmurze (w wersji bezpłatnej), gdzie można zapisywać swoje projekty – te skończone, oraz wymagające korekty.
Jedną z niezwykle przydatnych cech charakterystycznych dla systemu Canva, jest wsparcie pracy zespołowej. Otóż gotowe prezentacje, a raczej dostęp do nich, może być umożliwiony wybranym osobom z poziomu strony internetowej – bez konieczności pobierania i przesyłania pokazu slajdów. Co więcej, członkowie zespołu mają możliwość komentowania multimedialnego projektu, oraz wprowadzania zmian. Może być to rozwiązaniem szczególnie przydatnym dla studentów, których zadaniem jest wykonanie takiej pracy w grupie.
Producent: Canva
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: online
Link do pobrania: https://www.canva.com/
2. Prezentacja Google, czyli najpopularniejsze narzędzie pozwalające tworzyć projekty w sieci!
Ostatnim kreatorem omawianym w dzisiejszym rankingu jest Prezentacja Google (Google Slides). Podobnie jak Canva jest to bezpłatne narzędzie dostępne z poziomu strony internetowej. Aby rozpocząć pracę nad projektem, wystarczy zalogować się na swoje konto Google i gotowe. Korzystanie z aplikacji możliwe jest nie tylko za pomocą komputera, lecz także smartfona. Prezentacje zapisują się na dysku w chmurze, dzięki czemu można udostępniać je wybranym przez siebie osobom. Co więcej, narzędzie wyposażone jest w specjalne funkcje pozwalające na przydzielanie zadań pozostałym członkom grupy, dodawanie komentarzy, a także notatek zawartych w pokazie multimedialnym.
Warto wspomnieć o tym, że narzędzie Google Slides łączy się także z pozostałymi aplikacjami pochodzącymi od tego samego producenta, w tym np. Arkusze Google, czy Google Meet. Dzięki temu powstała niezwykle atrakcyjna opcja pozwalająca wyświetlać swoje prezentacje podczas przeprowadzania rozmów wideo, a także wzbogacać je o profesjonalnie przygotowane wykresy!
Producent: Google
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: online
Link do pobrania: https://www.google.pl/intl/pl/slides/about/