Tworzenie prac graficznych staje się coraz popularniejszym hobby. Dzięki programom do rysowania artyści są w stanie przelać swoją fantazję na elektroniczne płótno. Takie narzędzie graficzne nie tylko pozwala rysować za pomocą wirtualnego ołówka, lecz także za pomocą wielu innych narzędzi takich jak flamastry lub kredki. Najlepsze program do rysowania zapewnia wiele możliwości, dzięki którym wirtualne obrazy stają się atrakcyjne dla oka, a sam artysta może się rozwinąć i to bez znaczenia, czy mówimy o profesjonaliście, czy amatorze spełniającym się hobbystycznie. Dowiedz się, jakie darmowe programy do rysowania są godne uwagi. Zapraszamy do lektury.
Na skróty:
Darmowy program do rysowania na komputerze – co warto wiedzieć?
Bez wątpienia pierwszym darmowym programem, z jakim większość z nas miała do czynienia jest Paint od Microsoft, który jest zainstalowany od początku na systemach operacyjnych Windows. Program do rysowania, który możemy kojarzyć ze szkoły lub z pierwszych komputerów. To od niego większość przygód z malowaniem się zaczynała. Jest to względnie dobry program, szczególnie w nowszych wersjach systemu Windows, jednakże w internecie możemy znaleźć wiele nowocześniejszych oprogramowań do rysowania, które charakteryzują się przede wszystkim profesjonalnym interfejsem, które daje poczucie obcowania z produktem premium, a także większym wyborem dodatkowych funkcji. Paint jest bardzo dobrą pozycją, jeśli mamy do wykonania podstawowe czynności takie jak przycinanie lub edytowanie zrzutów ekranu.
W internecie możemy znaleźć wiele różnych propozycji programów do rysowania, jednakże wybór powinieneś oprzeć na swoim doświadczeniu – jeśli wykonujesz to hobbystycznie i Twoje umiejętności nie są zbyt wysokie, to nie ma sensu kupować programów dla profesjonalistów, ale jeśli z zawodu jesteś grafikiem komputerowym, to Twoim wyborem powinien być rozbudowany program, który przeważnie jest płatny.
Darmowy program nie zawsze powinien kojarzyć się z czymś gorszym, szczególnie w przypadku aplikacji desktopowych przeznaczonych do rysowania. Bezpłatne oprogramowanie również może być zaawansowanym narzędziem do malowania, które ma o wiele więcej funkcji niż Paint. Takie programy pozwolą Ci nie tylko na dobre wejść w świat grafiki komputerowej, lecz także rozwinąć skrzydła.
Co powinny oferować najlepsze programy do rysowania i tworzenia ilustracji?
Co warto sprawdzić przed pobraniem programu? Przede wszystkim warto sprawdzić opinie oraz popularność danego programu. Opinie innych użytkowników przede wszystkim ukazują jakość danego produktu. Takie opinie możemy sprawdzić nie tylko w wyszukiwarce Google, lecz także na różnych forach poświęconych tematyce grafiki komputerowej lub nawet na stronach zawodowych.
Weryfikacja popularność również jest ważna, ponieważ żadna osoba nie przygotuje poradnika do mało znanego programu, a bez wątpienia poradniki mogą okazać się nieocenioną pomocą w stawianiu pierwszym kroków w danym programie.
Jednak każdy dobry program musi posiadać szereg funkcji, z których możemy potencjalnie korzystać podczas przygotowania danego projektu. Jakimi opcjami cechuje się dobry program graficzny?
Oto funkcje, które powinien oferować dobry, bezpłatny program do rysowania:
- praca na bitmapach – jest to kompletna podstawa, którą powinien oferować każdy dobry program graficzny. Ta funkcja wiąże się z modyfikowaniem pojedynczych pikseli za pomocą wirtualnego pędzla. Jakość obrazów modyfikowanych lub przygotowanych na bitmapie zależna jest od liczby pikseli, z jakiej składa się grafika,
- praca z warstwami – kolejna podstawowa funkcja, której nie może zabraknąć w żadnym dobrym programie do rysowania. Warstwy umożliwiają modyfikację elementów bez naruszania innych. Dzięki nim możliwe jest wprowadzenie poprawek, nawet gdy projekt został ukończony – aby móc poprawić jedną warstwę wystarczy ich nie kotwiczyć,
- przybory do rysowania – każdy darmowy program do rysowania powinien umożliwić użytkownikowi funkcjonowanie z wielu narzędzi, które mogą ułatwić pracę lub są po prostu potrzebne w trakcie malowania. Istotne są przede wszystkim różne kształty, pędzle, spray, flamaster lub ołówek i gumka,
- praca z tekstem – tekst to jeden z podstawowych elementów większości programów do rysowania i nic w tym dziwnego. Tworząc jakikolwiek projekt graficzny, dobrze jest mieć możliwość zastosowania tekstu o dowolnej czcionce i wielkości w projekcie.
Powyższe funkcje są przykładami podstawowych opcji, które powinien mieć każdy dobry program graficzny i nieważne czy jest to oprogramowanie profesjonalne/płatne, czy darmowe narzędzie.
Darmowe programy do rysowania dla Windows. Oto nasze propozycje:
1. GIMP – dobra alternatywa dla drogich programów
Drogi photoshop nie zawsze musi być odpowiednim wyborem. GIMP jest darmowym programem graficznym, który posiada wiele funkcji, będąc jednocześnie bardzo prosty w obsłudze. Przyjazny interfejs, który początkowo może wydawać się skomplikowany, po czasie naprawdę staje się intuicyjny oraz prosty w użyciu. GIMP jest jednym z najpopularniejszych, darmowych programów do rysowania, edytowania zdjęć itd.
GIMP to jeden z najbardziej rozbudowanych, darmowych programów do grafiki komputerowej, jaki aktualnie możemy znaleźć w internecie. Oferuje on użytkownikowi szereg przydatnych funkcji, z których na pewno przyjdzie korzystać podczas pracy nad zdjęciem. Co ciekawe, szeroki wybór funkcji możemy jeszcze bardziej powiększyć o nowe opcje za pomocą skryptów lub specjalnych wtyczek.
Co oferuje GIMP?
Bardzo ciężko jest zliczyć ilość funkcji, jakie oferuje to oprogramowanie graficzne. GIMP jest jednym z najbardziej rozbudowanych narzędzi, które jest aktualnie dostępnych za darmo. Program ten oferuje między innymi: bogaty przybornik narzędzi, zmianę perspektywy, kadrowanie, zmianę nachylenia obrazu itp. Nic dziwnego, że GIMP uważany jest za najlepszą alternatywę dla płatnych programów.
Producent: The GIMP Team
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: Windows 7/8/8.1/10/11
Link do pobrania: https://www.gimp.org/downloads/
2. FireAlpaca – bardzo dobry program do rysowania
FireAlpaca to kolejne darmowe oprogramowanie. FireAlpaca jest jednak typowym narzędziem do rysowania, ale nie posiada aż tylu rozbudowanych funkcji jak GIMP, który uważany jest za kompletne, darmowe narzędzie à la photoshop. Interfejs FireAlpaca wyglądem może przypominać Painta z Windowsa XP więc można śmiało stwierdzić, że interfejs jest przejrzysty, a także intuicyjny. Program jest na tyle prosty, że każdy użytkownik będzie mógł z niego korzystać bez większego problemu – nieważne czy mówimy o początkującym użytkowniku, czy o doświadczonym grafiku.
FireAlpaca oferuje wiele narzędzi, które możemy kojarzyć z profesjonalnych programów do rysowania. Oprogramowanie to oferuje między innymi możliwość korzystania z bogatego przybornika narzędzi takich jak długopis, aerograf, akwarele oraz ołówek – warto podkreślić, że każde narzędzie, które znajduje się w tym programie, możemy swobodnie personalizować. Co ważne, pozwala również malować w 3D, dzięki czemu możemy wykonać bardziej zaawansowane projekty.
Producent: PGN Inc.
Wersja językowa: angielska
Wspierane systemy operacyjne: Windows Vista/7/8/10/11
Link: https://firealpaca.com/download/
3. Krita – mało znany program graficzny o wielu możliwościach. Każdy profesjonalista będzie zadowolony!
Gdy GIMP i FireAlpaca mogły być programami, które mogliście kojarzyć z wielu stron o tematyce grafiki komputerowej, tak Krita jest oprogramowaniem, które nie zdobyło, aż takiej sławy jak GIMP, mimo że jej charakter jest bardzo zbliżony. Krita jest open sourcowym darmowym programem graficznym, który został stworzony z myślą o ilustratorach oraz concept artystach. Interfejs Krity jest bardzo przejrzysty, minimalistyczny, intuicyjny i po prostu może wpadać w oko. Jest to jeden z atutów tego programu zaprojektowanego przez grafików dla grafików.
Jest to program, który zbliżony jest charakterem do Photoshopa i nic dziwnego, że pod takim kątem patrzy się na ten program. Jest to aplikacja desktopowa, skierowana do rysowników, którzy umiłowali sobie różne gatunki. Design interfejsu na pierwszy rzut oka nie wskazuje na to, żeby był to program zaawansowany, jednakże jest kompletnie inaczej. Prosty interfejs ukrywa w sobie wiele różnych funkcji, które mają na celu ułatwienie malowania. Krita jest oprogramowaniem bardzo bogato wyposażonym, w którym można znaleźć sporą liczbę pędzli, można korzystać z warstw, a także z bitmap. Ten program ma wszystko to, czego należy wymagać od dobrego narzędzia do malowania.
Producent: Tyson Tan
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: Windows 8.1/10/11
Link do pobrania: https://krita.org/en/download/
4. Inkscape – alternatywa dla profesjonalnych programów do tworzenia grafik wektorowych
Inkscape jest programem, który ma być darmową alternatywą dla takich programów, jak np. Adobe Illustrator. Interfejs programu nie wydaje się skomplikowany i na pierwszy rzut oka większość użytkowników (bez znaczenia na stopień zaawansowania) powinno poradzić sobie z jego obsługą. Funkcjonalność tego programu stoi na naprawdę wysokim poziomie i graficy, korzystając z tego programu, będą mogli liczyć na naprawdę rozbudowany przybornik.
Inkscape nie jest typowym programem do rysowania, a jego docelowym przeznaczeniem jest tworzenie grafik wektorowych takich jak różnego rodzaju logotypy. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest rysowanie za pomocą tego oprogramowania. Program daje użytkownikowi do dyspozycji wiele narzędzi, dzięki którym można wykonać zaawansowane projekty. Wśród takich funkcji Inkscape możemy wyróżnić tworzenie ścieżek, klonowanie elementów grafiki, markery, gradienty, a także najprostsze pędzle i ołówek znany z Painta.
Inkscape jest zaawansowanym programem, który umożliwia wykonanie nawet najprostszych rysunków. Rozbudowany przybornik posiada wiele narzędzi żywcem wyciągniętych z profesjonalnych programów, ale wśród funkcji Inkscape użytkownik może znaleźć nawet najprostsze pędzle, ołówek lub spray, które umożliwiają wykonanie najprostszych projektów.
Program obsługuje wyeksportowanie projektu do formatów EPS, AI, PS i SVG, a także możliwe jest otworzenie plików o formatach JPEG, PNG, TIFF, EPS oraz innych formatów wektorowych.
Producent: Inkscape Team
Wersja językowa: polska
Wspierany system operacyjny: Windows
Link do pobrania: https://inkscape.org/release/inkscape-1.1.2/
5. MyPaint – prosty i intuicyjny edytor graficzny
Szukasz darmowego, prostego i intuicyjnego edytora graficznego, dzięki któremu będziesz w stanie wykonać każdy rysunek, bez znaczenia na jego stopień zaawansowania. Program pozwoli również na malowanie obrazu. MyPaint to program, który został przygotowany z myślą o osobach, które zajmują się przede wszystkim rysowaniem i malowaniem. Cechą charakterystyczną tego oprogramowania jest realistyczne zachowanie pędzli, a także bogaty przybornik, który spełni oczekiwania każdego rysownika.
MyPaint posiada intuicyjny i prosty interfejs, dzięki któremu rysowanie staje się banalnie proste. Wszystkie najważniejsze funkcje możemy znaleźć w jednym miejscu. Funkcjonalność tego programu stoi na naprawdę wysokim poziomie i funkcje, które proponuje nam to oprogramowanie, mogą skutecznie ułatwić wykonywanie nawet najbardziej złożonych projektów. Mimo że posiada wiele profesjonalnych funkcji, to idealnie nadaje się dla osób początkujących. Można powiedzieć, że MyPaint to taki Paint Pro.
Producent: Martin Renold
Wersja językowa: polska
Wspierany system operacyjny: Windows
Link do pobrania: https://mypaint.app/downloads/