
Jak zaktualizować BIOS? Aktualizacja BIOS krok po kroku
BIOS (ang. Basic Input/Output System) to system znajdujący się w pamięci stałej komputera, który odpowiada za inicjalizację i konfigurację podstawowych komponentów sprzętowych oraz uruchamianie systemu operacyjnego. BIOS ulokowany jest na płycie głównej każdego komputera i zapisywany jest w układzie pamięci typu Read-Only Memory (ROM). Warto mieć na uwadze to, że BIOS jest niezbędny do prawidłowego działania komputera, gdyż zapewnia on podstawowe funkcje zarządzania sprzętem i rozruchu systemu operacyjnego. Warto więc zadbać o jego aktualizację. Z artykułu dowiesz się, jak to zrobić.
Na skróty:
BIOS to podstawowy system wejścia-wyjścia. Innymi słowy, jest to zestaw procedur, które zapisywane są w pamięci stałej komputera. Zadaniem tego systemu jest wykonywanie różnych procedur inicjalizacyjnych, zapewnienie dostępu do ustawień konfiguracyjnych komputera, przeprowadzanie procedury POST (ang. Power-On Self Test) oraz przekazywanie kontroli do systemu operacyjnego. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, system BIOS został zastąpiony bardziej zaawansowanymi standardami. Jednym z nich jest UEFI (ang. Unified Extensible Firmware Interface), którego przewagą są większe możliwości konfiguracyjne, funkcje bezpieczeństwa i nowe protokoły komunikacji. Pomimo tego, termin BIOS nadal jest używany zarówno w kontekście „oryginalnego” BIOS’u, jak i nowych implementacji UEFI.
Aby sprawdzić, czy BIOS jest aktualny, w systemie należy poszukać informacji o jego wersji, a następnie porównać je z informacjami na stronie internetowej producenta płyty głównej komputera.
BIOS to standard, który ma pewne ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim obsługi dysków większej niż 2 TB. Ponadto nie ma on pełnej obsługi zabezpieczeń sprzętowych, co w przypadku najnowszych urządzeń, jest dość dużym utrudnieniem. W odpowiedzi na rosnące potrzeby, tradycyjny BIOS został zastąpiony nowszym standardem interfejsu firmware – UEFI. Jego największymi atutami jest elastyczność i funkcjonalność, co bezpośrednio wiąże się z większą kontrolą nad sprzętem i bezpieczeństwem.
Wiele osób zastanawia się, jak znaleźć BIOS w naszym komputerze stacjonarnym czy laptopie. Wbrew pozorom uzyskanie dostępu do tego systemu jest bardzo proste. Wejście w BIOS umożliwia przeglądanie i zmienianie różnych ustawień, związanych ze sprzętem i konfiguracją systemową. Podczas manipulowania ustawieniami BIOSu, warto pamiętać o tym, że może mieć to wpływ na działanie komputera. Należy więc zachować ostrożność i upewnić się, co do racjonalności podejmowanych działań. Aby uzyskać dostęp do BIOS w komputerze, należy:
Co ciekawe, istnieje jeszcze jeden sposób wejścia do BIOSu. Skorzystać mogą z niego użytkownicy Windows 8 i nowszych. Polega on na wciśnięciu kombinacji klawiszy Shift+Restart, a następnie przejścia do Start – Zasilanie. Będąc już w tym miejscu, należy nacisnąć opcję „Uruchom ponownie”, trzymając wciśnięty klawisz Shift. Samo wejście w BIOS może się różnić w zależności od producenta naszej płyty głównej.
Podczas użytkowania komputera można napotkać na liczne problemy. Niektóre z nich można z łatwością rozwiązać, aktualizując BIOS. Do tego celu służy specjalnie zaprojektowane oprogramowanie, dzięki któremu aktualizacja BIOS przebiega szybko i bezproblemowo. Pliki aktualizacyjne warto pobrać w witrynie producenta naszej płyty głównej. W większości przypadków będą znajdować się one w dziale Support lub Drivers. Jeśli chodzi o samą aktualizację, można ją przeprowadzić zarówno z poziomu systemu Windows, jak i systemu BIOS. W pierwszej kolejności należy wypakować wcześniej pobrany plik, zapisany w formacie .zip lub .rar. Następnie w zależności od wybranej opcji instalacji, należy albo uruchomić plik instalacyjny (dla aktualizacji z poziomu systemu Windows), albo wypakować pliki na pendrive USB i uruchomić odpowiednią funkcję w BIOSIE (dla aktualizacji z poziomu systemu BIOS). Funkcję tą najłatwiej będzie znaleźć pod hasłami: BIOS Update, Flash Update, Internet Flash lub Q-Flash.
Aktualizacja BIOS to stosunkowo prosta czynność, którą warto przeprowadzić. Może przynieść ona liczne korzyści naszemu komputerowi. Przede wszystkim aktualizacja BIOS bardzo często zawiera poprawki bezpieczeństwa, które mogą zapewnić lepszą ochronę i przed atakami i zagrożeniami. Wśród innych kwestii, które zapewniają najnowsze aktualizacje, znajduje się kompatybilność z nowym sprzętem, poprawa wydajności i stabilności oraz dodatkowe funkcje i ulepszenia. Warto jednak pamiętać, że proces aktualizacji BIOS jest bardzo wrażliwy. Źle przeprowadzony może przynieść więcej szkody niż pożytku. Z tego powodu należy przeprowadzać go ostrożnie, zgodnie z instrukcjami producenta.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.