Programy firewall są bardzo potrzebnymi i przydatnymi oprogramowaniami, które zabezpieczą dane z Twojego komputera przed wypłynięciem do internetu. Na komputerach z systemem Windows od początku zainstalowana jest zapora sieciowa, ale według wielu opinii jest ona wręcz nieskuteczna. Chcąc zabezpieczyć swoje dane wielu, użytkowników szuka innego, zewnętrznego rozwiązania, ale większość z nich jest płatnych. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najlepszych programów typu firewall, które warto mieć na swoim urządzeniu.
Na skróty:
Program firewall – dlaczego warto mieć zainstalowane takie oprogramowanie na swoim komputerze?
Zapory ogniowe firewall to pierwsza linia obrony przed atakami hakerów, którzy potencjalnie chcieliby wykraść dane z Twojego urządzenia. Komputer od momentu zainstalowania systemu Windows ma na swoim pokładzie zaporę sieciową, która została zaimplementowana bezpośrednio w systemie operacyjnym przez deweloperów Microsoft, lecz według niektórych opinii jest ona po prostu nieskuteczna. Dlaczego więc warto zainstalować zewnętrzne oprogramowanie firewall?
Ważną funkcją zapory sieciowej jest przede wszystkim zabezpieczenie Twojego komputera przed złośliwym oprogramowaniem, a także atakami hakerskimi. Od skutecznego programu firewall wymaga się, aby był w stanie ochronić komputer przed wyciekiem danych z Twojego urządzenia. Jest to niezwykle ważny program, ponieważ dzięki niemu wszystkie hasła, które masz zapisane na swoim urządzeniu, są po prostu bezpieczne. Co ważne, niektóre firewall są w stanie zabezpieczyć również router tak, aby dane nie wyciekły bezpośrednio z przesyłu danych. W skrócie: zapora sieciowa jest skuteczną ochroną systemu operacyjnego przed hakerami.
Oczywiście zapory sieciowe możemy podzielić na dwa podtypy i są nimi: zapora sprzętowa i zapora programowa.
Jak działa zapora sieciowa programowa, a jak firewall sprzętowy?
Te dwa wyżej wymienione podtypy zapory sieciowej różnią się przede wszystkim działaniem i samą budową. Jak sama nazwa mówi, firewall sprzętowa jest typem zapory sieciowe, która wymaga dedykowanego urządzenia mającego na celu zabezpieczenie całych serwerowni (bo to w nich montuje się takowe urządzenia). Zbudowany jest z m.in. osobnego procesora, pamięci oraz systemu operacyjnego – taka zapora jest sprzętem realizującym zadania z zakresu ochrony sieci komputerowej. Jego działanie jest o wiele bardziej rozbudowane niż w przypadku zapory programowej, ponieważ jest filtruje ona treści już na etapie przesyłu danych ze świata zewnętrznego do naszego routera, czyli transmisji danych w obu kierunkach. Warto również wspomnieć, że niektóre routery (głównie te droższe modele) mają wbudowany firewall i jest to właśnie wyżej wspomniana zapora mająca zabezpieczyć nasz router.
Drugim rodzajem firewall jest zapora sieciowa programowa, czyli oprogramowanie, które instaluje się na komputerze lub serwerze. Co ciekawe, wiele firm proponujących swoim klientom środowisko zabezpieczające oferują swoje zapory sieciowe. Ich głównym zadaniem jest monitorowanie ruchu danych wpływających do urządzenia, na którym program jest zainstalowany, a w przypadku serwera – do wszystkich urządzeń podpiętych do sieci. Pozwalają one filtrować treści wpływające z routera do komputera, a także te, które wypływają. Bez wątpienia jest to najlepsza opcja w przypadku komputerów osobistych. Nie jest to jednak na tyle skuteczna ochrona jak w przypadku zapory sprzętowej, ale jest ona o wiele tańsza, a nawet darmowa i takie oprogramowania Wam dzisiaj przedstawimy, które przestrzegają zasady polityki bezpieczeństwa.
Darmowa zapora sieciowa na komputery z systemem Windows. Nasze propozycje:
1. TinyWall – skuteczny pomocnik zapory Windows
TinyWall nie jest tyle, co samodzielnym oprogramowaniem firewall, ale dzięki niemu możliwe jest sterowanie zaporą Windows. Dzięki temu programowi można samodzielnie zmieniać wszystkie parametry zapory sieciowej Windows, w tym także zablokować niechciane połączenia. Umożliwia on lepsze realizowanie danego zadania z zakresu ochrony IT przez firewall Microsoft.
TinyWall jest niezwykle prostym w obsłudze programem, który pozwoli nawet największym komputerowym laikom w łatwy sposób skonfigurować zaporę sieciową Windows. Dzięki temu oprogramowaniu możliwe jest wskazać dostęp chcianym połączeniom, a także zablokować połączenie potencjalnie niebezpieczne dla urządzenia. W jednym zdaniu można opisać ten program: sprawia on, że zapora Windows jest skuteczniejsza.
Z racji tego, że jest to w pełni darmowy program, można spodziewać się jakichś minusów i jego największą wadą jest fakt, że nie jest to stricte firewall, a jedynie program mający na celu usprawnienie zapory Windows. Jednak ma on również wiele plusów, a jednym z największych wydaje się opcja skanowania całej sieci, do której aktualnie jest podłączone urządzenie.
Instalacja tego programu przebiega sprawnie – z racji na jego niewielki rozmiar jest ona naprawdę szybka. Jednym z minusów oprogramowania jest fakt, że na początku należy przeprowadzić żmudną konfigurację, która polega przede wszystkim dodawaniu poszczególnych połączeń oraz aplikacji do białej listy – bez tego nie jest możliwe korzystanie z internetu. Biała lista umożliwia przesyłanie danych pochodzących z konkretnych adresów IP.
Producent: Karoly Pados
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: Windows
Link do pobrania: https://tinywall.pados.hu/download.php
2. GlassWire – skuteczna darmowa zapora sieciowa
GlassWire jest jednym z najbardziej rozbudowanych zapór sieciowych, jaką możecie pobrać kompletnie za darmo. Dzięki temu oprogramowaniu możliwe jest w łatwy sposób monitorować i analizować aktywność sieciową.
GlassWire pozwala przede wszystkim monitorować aplikacje, procesy, a nawet usługi systemowe, które wykorzystują połączenie sieciowe oraz wszelkie pakiety sieciowe, oraz połączenia wychodzące. Co ważne, ten prosty program ma o wiele więcej funkcji i jedną z nich jest, chociażby blokowanie dostępu do internetu wybranym programom lub usługom systemowym, a także dzięki niemu można analizować, który program najwięcej korzysta z połączenia sieciowego. Warto dodać, że samo środowisko oprócz dogłębnej analizy naszego połączenia sieciowego oferuje skuteczne zabezpieczenie przed atakami hakerów.
Dla osób, które niekoniecznie potrafią poruszać się po komputerze, będzie to bardzo dobre oprogramowanie, a to ze względu na jego prosty interfejs, który jest po prostu intuicyjny. Na pewno jest to firewall godny polecenia. Dzięki niemu nie tylko ochronisz swój komputer przed wypływem danych, lecz także będziesz w stanie monitorować cały system operacyjny. Przydatną funkcją jest również tworzenie dziennika zdarzeń, do którego można zajrzeć w każdym momencie.
Instalacja tego oprogramowania przebiega bardzo sprawnie, a sama konfiguracja jest niezwykle krótka, a wręcz jej nie ma. GlassWire jest gotowe do użycia już od pierwszego uruchomienia, a to oznacza, że wraz z pierwszym włączeniem programu wszystkie dane na temat Twojego połączenia sieciowego są dostępne od razu.
Producent: GlassWire
Wersja językowa: angielska
Wspierane systemy operacyjne: Windows
Link do pobrania: https://www.glasswire.com
3. Windscribe – darmowy VPN z wbudowanym firewallem, który dowolnie zmieni Twój serwer
Windscribe może i nie jest typowym firewallem, ale taką funkcję posiada, dlatego warto umieścić go w tym zestawieniu. Ten program VPN to niewielkich rozmiarów aplikacja, która umożliwia szybką i skuteczną zmianę adresu IP oraz podłączenie się do innych serwerów w celu ochrony danych z komputera. Dzięki temu zapewnia doskonałą ochronę połączeń i transmisji danych – jest to dobre narzędzie do ochrony sieci.
Windscribe jest w pełni darmowym programem ze wbudowanym firewallem, dzięki czemu masz pewność, że wszystkie Twoje działania w internecie będą w pełni bezpieczne. Darmowa wersja programu umożliwia podłączenie się do serwerów z różnych krajów takich jak: Holandia, Belgia lub Niemcy. Dzięki niemu można również blokować nękające reklamy, a także usuwa trackery z serwisów społecznościowych (ta funkcja nazywa się Anti-Social).
Windscribe oferuje wysokiej dodatki, dzięki którym zablokujesz nie tylko reklamy wyskakujące podczas oglądania różnych wideo na platformach streamingowych, lecz także podczas przeglądania przeróżnych serwisów internetowych.
Jeśli chodzi o instalacje, to jest to niezwykle prosty w instalacji program, który zainstaluje się na Twoim urządzeniu już w kilka minut. Co ważne, sam interfejs jest niezwykle prosty, a obsługa programu ogranicza się jedynie do wybrania serwera oraz kliknięcia wielkiego przycisku o symbolu „Turn on”. Konfiguracja tego oprogramowania jest prosta i polega jedynie na dłuższym połączeniu z danym serwerem – trwa to zaledwie kilka minut.
Producent: Windscribe Limited
Wersja językowa: angielska
Wspierane systemy operacyjne: Windows, macOS oraz Linux
Link do pobrania: https://windscribe.com/download/
4. Comodo Firewall – wysoka funkcjonalność kompletnie za darmo
Dziwić może fakt, że Comodo zdecydowało się wypuścić darmowe środowisko firewall, a to z tego względu, że ta firma znana jest przede wszystkim z wypuszczania jedynie płatnych programów. Firewall od Comodo wydaje się rozsądną pozycją dla osób szukających skutecznej zapory, która będzie nie tylko nadzorować ruch sieciowy, lecz także go zabezpieczać. Jest programem szczegółowo realizującym zadania z zakresu ochrony sieci, tym samym całego komputera.
Zapora sieciowa firewall Comodo posiada wiele wbudowanych funkcji, które mogą okazać się nie tylko dobrym zabezpieczeniem Twojego komputera, lecz także mogą zwyczajnie ułatwić „surfowanie” w sieci. Ściana ogniowa od Comodo pozwala w skuteczny sposób zabezpieczyć Twoje połączenie przed atakami hakerskimi i co najważniejsze – pozwala ingerować w ustawienia z serwerami DNS – posiada wbudowaną funkcję serwera DNS lub DHCP.
Z ciekawszych funkcji tego firewalla jest adblocker, dzięki któremu pozbędziesz się uporczywych reklam z serwisów internetowych, a także z platform streamingowych. Bez wątpienia jest to pozycja godna polecenia każdemu nowicjuszowi w dziedzinie bezpieczeństwa sieciowego, a to wszystko dzięki prostemu interfejsowi, który dzięki swojej budowie jest po prostu intuicyjny. Bez wątpienia jest to bardzo dobre narzędzie do ochrony sieci komputerowej, nawet dla nowicjuszy.
Proces instalacyjny tego oprogramowania jest niezwykle prosty i każda osoba sobie z nim poradzi. Jednak warto dodać, że plik instalacyjny działa z dość dużym opóźnieniem i niestety należy jakiś czas odczekać po jego uruchomieniu. Być może jest to spowodowane działającymi w tle programami korzystającymi z połączenia sieciowego. Warto dodać, że sam program bardzo dobrze współgra z przeglądarką Dragon, która jest również tworem Comodo.
Warto dodać, że Comodo Firewall posiada również płatny pakiet, który rozbudowany jest o wiele funkcji, które podniosą poziom bezpieczeństwa Twojego łącza sieciowego. W razie potrzeby ze strony producenta można również pobrać program antywirusowy, który dobrze współgra z zaporą ogniową.
Producent: Comodo Group
Wersja językowa: angielska
Wspierane systemy operacyjne: Windows
Link do pobrania: https://www.comodo.com/home/internet-security/firewall.php