programkilogo

Brak polskich znaków na klawiaturze – jak naprawić błąd i uzyskać polskie znaki?

Brak polskich znaków na klawiaturze – jak naprawić błąd i uzyskać polskie znaki?

Brak polskich znaków na klawiaturze – jak naprawić błąd i…

W trakcie użytkowania komputera czy laptopa możesz natrafić na problem z polskimi znakami. Ten najczęściej związany jest ze złymi ustawieniami bądź przypadkowym wciśnięciem złej kombinacji klawiszy. Obecne sprzęty posiadają tyle skrótów, że łatwo jest zmienić coś przez nieuwagę. Nie warto jednak panikować. Wystarczy zapamiętać kilka porad, które na pewno oszczędzą ci nerwów.

Używanie polskich znaków na każdej klawiaturze

Problemy problemami, ale warto zacząć od samych podstaw. Klawiatury typu QWERTY rzadko kiedy mają zaznaczone polskie znaki na klawiszach. Można zakupić na nie specjalnie nakładki, które ułatwią opanowanie tych podstaw, np. osobom starszym. Jeśli ktoś nie wie, jak tworzy się polskie znaki na klawiaturze, może łatwo to zapamiętać. Znaki diakrytyczne, czyli takie, które można uzyskać jedynie wciskając kombinację konkretnych przycisków, to między innymi nasze polskie znaki. Jak ustawić polskie znaki na klawiaturze?

Wprowadzanie polskich znaków na klawiaturze wymaga skorzystania z klawisza ALT
Wprowadzanie polskich znaków na klawiaturze wymaga skorzystania z klawisza ALT

W celu utworzenia któregokolwiek znaku diakrytycznego z polskiego alfabetu należy przytrzymać dwa klawisze. Głównym z nich jest prawy ALT. Ważne jest to, że aby zapamiętać pozycję tego klawisza na klawiaturze. Lewy alt nie umożliwia tworzenia polskich znaków na klawiaturze.

Użycie skrótu klawiszowego wygląda następująco. Należy przytrzymać prawy ALT, a następnie wybrać potrzebną literę. Prawy ALT połączony z konkretną literą tworzy:

  • a – ą,
  • c – ć,
  • e – ę,
  • l – ł,
  • n – ń,
  • o – ó,
  • s – ś,
  • z – ż,
  • x – ź.

Dla wielu osób, które pierwszy raz mają styczność z klawiaturą największym problemem może być litera „Ź”, którą tworzy się korzystając z nieużywanego w polskim języki „X”. Łatwo to jednak zapamiętać na podstawie ułożenia klawiszy na klawiaturze i bliskości X i Z.

Przeczytaj  Najlepsze darmowe programy do faktur 2023. Nasze TOP 6 propozycji

Jeśli komuś tak wygodniej, istnieje jeszcze jedna kombinacja klawiszy. Wymaga ona jednoczesnego wciśnięcia obojętnie którego klawisza ALT i CTRL, a do tego dodania potrzebnej litery. Działa to tak samo jak powyżej, ale należy wcisnąć kolejny klawisz. To dobra opcja, jeśli występują problemy z klawiaturą i nie działa ten bardzo potrzebny prawy ALT.

Brak polskich znaków na klawiaturze – duże litery z polskimi znakami

Przypomnieliśmy już podstawową kombinację klawiszy, która umożliwia powstanie polskich znaków. Co jednak jeśli chce się stworzyć dużą literę ze znakiem diakrytycznym? Wystarczy użyć kolejnego skrótu klawiszowego. Wielkie litery z polskimi znakami wymagają połączenia z przyciskiem Shift (który wymaga przytrzymania) lub CapsLock. Tego jednak nie trzeba cały czas trzymać. Można go raz uruchomić i gdy jest włączony, wykonywać wcześniej podaną kombinację. W ten sposób powstaną – Ą, Ć, Ę, Ł, Ń, Ó, Ś, Ź, Ż.

Aby wprowadzić duże litery z polskimi znakami diakrytycznymi, należy skorzystać z kombinacji Shift+Alt+litera
Aby wprowadzić duże litery z polskimi znakami diakrytycznymi, należy skorzystać z kombinacji Shift+Alt+litera

Brak polskich znaków – włączenie klawiatury w języku angielskim

Najczęstszym problemem z polskimi znakami jest przełączenie języka klawiatury na inny – najczęściej angielski bądź polski, ale 214, a nie programisty. Ten można ustawić na dwa sposoby. Pierwsza opcja wymaga zajrzenia do panelu sterowania. To nic skomplikowanego, ale wymaga wejścia w odpowiednie opcje. Aby ustawić poprawny język, należy:

  • Nacisnąć start na ekranie bądź klawiaturze (znaczek Windows),
  • Wybrać „Ustawienia”, znajdujące się zazwyczaj zaraz nad „Zasilaniem”,
  • Wejść w opcję „Czas i język”,
  • Z menu przejść do „Język”,
  • Wybrać sekcję „Klawiatura”,
  • Ustawić język polski (programisty).

W tym miejscu można jednak ustawić dowolny język i swobodnie się pomiędzy nimi poruszać w trakcie użytkowania komputera. Jeśli potrzebujesz sprawnego przełączania się pomiędzy kilkoma językami, możesz wybrać kilka, z czego jeden główny. W ten sposób przy pisaniu w danym języku nie trzeba będzie stale zmieniać ustawień w panelu sterowania.

Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze? Przełączenia języka skrótem klawiszowym

Co jednak jeśli wybrałeś kilka języków, a stworzenie ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż dalej nie jest możliwe? Najprawdopodobniej przypadkowo wcisnąłeś kombinację CTRL + SHIFT. To ta kombinacja odpowiada za zmianę układu klawiatury. Dzięki niej można się swobodnie przełączać pomiędzy dostępnymi, wybranymi językami. W ten sposób można stracić polskie znaki, lecz także szybko dostać się do nich ponownie.

Przeczytaj  Jak zaktualizować BIOS? Aktualizacja BIOS krok po kroku 
Shift+Ctrl to kombinacja, która pozwala na przełączanie się pomiędzy językami
Shift+Ctrl to kombinacja, która pozwala na przełączanie się pomiędzy językami

Jak zrobić polskie znaki na klawiaturze? Zmiana Z na Y na klawiaturze. Odpowiednie kombinacje

Najczęściej pojawiającym się problemem przy korzystaniu z komputerów czy laptopów jest przełączenie się na język polski 214.  W tym układzie klawiatury, występują pewne oczywiste zmiany, które uniemożliwiają normalną pracę. Ten język odpowiada rozmieszczeniu przycisków maszynie do pisania. Oczywistymi przykładami jest zmiana Z na Y, a Y na Z. W tym układzie nie ma również polskich znaków, a przy próbie ich stworzenia otrzymuje się, np. æ czy też á zamiast ż i ą.

Jeśli taki problem się pojawi, należy spróbować kombinacji CTRL + SHIFT. Jeśli to nic nie da, warto wejść w panel sterowania, ustawienia czasu i języka, następnie klawiatury i w wybór języka. Polski 214 można w pełni wyłączyć, aby nie wyskakiwał niespodziewanie, np. w trakcie pracy, pisania czy grania.

Zmiana klawiatury na polskie znaki. W większości przypadków to pomaga! Problem z polskimi znakami Windows 11 i 10

Jeśli problem z polskimi znakami pojawi się na sprzęcie z systemem Windows 10, można go rozwiązać w mniej niż dwie minuty. Najszybszym sposobem jest użycie kombinacji klawiszy CTRL + SHIFT. Jednak, gdy ta nie działa, należy spróbować kolejnej – CTRL + SPACJA + WINDOWS (przycisk znajduje się na klawiaturze typu QWERT pomiędzy FN a lewym ALT). Jednoczesne naciśnięcie tych klawiszy uruchomi pasek językowy, w którym ukażą się wszystkie aktywowane wcześniej języki. W tym okienku wystarczy wybrać prawidłowy język, czyli polski (programisty), a polskie znaki znowu będą dostępne.

Gdy problem nadal występuje, ponieważ pasek językowy się nie otwiera albo polskiego języka nie ma w dostępnych opcjach, należy:

  • Wejść w „Ustawienia”, znajdujące się w opcjach panelu sterowania,
  • Kolejno wybrać w opcję „Czas i język” i od razu przejść do tej drugiej sekcji,
  • Ostatecznie wejść w opcję „Klawiatura”,
  • Ustawić język polski (programisty).

Problem z polskimi znakami Windows 10, 8 i 7

W przypadku starszych wersji systemu Windows nie ma żadnego skrótu klawiszowego odpowiadającego za pojawienie się paska językowe. Jeśli kombinacja przycisków CTRL + SHIFT nie działa, należy wejść w panel sterowania. W tym celu trzeba:

  • Kliknąć przycisk start na lewe stronie paska startowego bądź klawisz Windows na klawiaturze (pomiędzy FN a lewym ALT),
  • Wybrać „Panel Sterowania”,
  • Kolejno wejść w opcje „Opcje Regionalne i Językowe”,
  • Wybrać zakładkę „Języki” i wejść w szczegóły,
  • Gdy pojawi się okno należy wybrać klawiaturę Polską Programisty,
  • Całość należy zatwierdzić klikając „Dodaj” i zapisując zmiany.
Przeczytaj  Ranking najlepszych darmowych programów do przycinania muzyki

Problem z polskimi znakami na Macbooku

W przypadku klawiatur od Apple sytuacja z polskimi znakami ma się zgoła inaczej. W przypadku ich sprzętów znaki diakrytyczne tworzy się dzięki kombinacji Option + wybrana litera. Jaki jest jednak problem? Klawisz Option w odróżnieniu od przycisku ALT nie leży bezpośrednio przy spacji. To powoduje niewielkie problemy, do których albo można przywyknąć, albo należy zmienić układ klawiszy.

Zamiana klawiszy Option i Command nie jest niczym trudnym. Wystarczy wykonać kilka kroków:

  • Pierwszym z nich jest wejście w „Preferencje”,
  • Następnie należy wybrać zakładkę „Klawiatura”,
  • Trzeci krok to wejście w „Klawisze modyfikujące”,
  • W tym miejscu należy wprowadzić zmiany, czyli ustawić klawisz Command jako Option, a klawisz Option jako Command,
  • Wszystko należy potwierdzić za pomocą „Ok”, aby ustawienia się zapisały.

Proste rozwiązanie na problemy z polskimi znakami dostępne na pasku zadań. Wystarczy chwila!

W przypadku sprzętów z systemem Windows łatwe i szybkie rozwiązanie można znaleźć na pasku zadań. Pojawia się na nim bowiem ikonka języka, zazwyczaj bezpośrednio przy dacie i godzinie. Kliknięcie ikonę języka spowoduje wysunięcie się niewielkiego menu, w którym znajdują się wszystkie wybrane wcześniej języki. Wskazanie właściwego (polski programisty) umożliwi tworzenie polskich znaków.

Trwała zmiana klawisza odpowiadającego za tworzenie polskich znaków

Jeśli połączenie z klawiszem ALT w jakiś sposób jest dla ciebie nieintuicyjne bądź niemożliwe do wykonania, należy zmienić trwale klawisz odpowiadający za tworzenie polskich znaków. W ten sposób samodzielnie wybierzesz przycisk, który będzie łączyć się z literami, aby tworzyły znaki diakrytyczne. W tym celu należy:

  • Wejść w „Ustawienia”,
  • Następnie „Czas i Język” i od razu wybrać tę drugą opcję,
  • Kolejno otworzyć „Ustawienia pisowni, wpisywania i klawiatury”
  • Następnie wejść w „Zaawansowane ustawienia klawiatury”
  • Idąc dalej wybrać należy „Klawisze dostępu języka”
  • Ostatecznie „Zmień sekwencję klawiszy” i w tym miejscu należy wybrać nowy skrót do zmiany układu klawiatur (podstawowy CTRL + SHIFT) czy też do zmiany skrótów klawiszowych (podstawowy prawy ALT).

To świetne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się, gdy występują problemy z klawiaturą. Umożliwia bezpieczne i intuicyjne wprowadzanie dowolnych zmian, do których łatwo się przyzwyczaić.

Warto pamiętać, że symbole na klawiaturze nie zawsze dokładnie odzwierciedlają wprowadzane znaki – decydują o tym ustawienia systemu
Warto pamiętać, że symbole na klawiaturze nie zawsze dokładnie odzwierciedlają wprowadzane znaki – decydują o tym ustawienia systemu

Ułatwienia, która umożliwią używanie wszystkim polskich znaków

Z myślą o użytkownikach, którzy mogą mieć problem z używaniem klawiatury typu QWERT oraz z zapamiętaniem skrótów klawiszowych, powstały specjalne ułatwienia i udogodnienia. Jednym z nich jest zakup specjalnej nakładki na klawiaturę. Ta pokazuje wszelkie możliwe kombinacje i to co te wywołają. Dzięki niej nad literami a, c, e, l, n, o, s, x, z pojawiają się ogonki, które symbolizują a, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.

Innym ułatwieniem jest klawisz AltGr dostępny na nielicznych klawiaturach, ze specjalnym układem klawiszy. Ten służy do modyfikacji danego przycisku, czyli najczęściej do wytworzenia znaków diakrytycznych. Taki przycisk nadaje się nie tylko do tworzenia polskich znaków, lecz także wszelkich innych wymaganych w obcych językach. Świetnie sprawdza się do znaków łacińskich, niebieskich czy pisania cyrylicą. 

Redakcja Programki

Redakcja Programki.pl to zespół pasjonatów technologii, gier i programów. Nasza misja polega na dostarczaniu rzetelnych informacji, ciekawych artykułów i recenzji. Jesteśmy tu, aby pomóc Ci odkrywać świat wirtualnej rozrywki i nowych technologii. Doświadczenie, wiedza i entuzjazm naszego zespołu gwarantują wysoką jakość treści, które prezentujemy. Dzięki nam będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami i odkryjesz fascynujący świat programów, gier i technologii.
Komentarze
    Dodaj komentarz

    Poczytaj jeszcze o...

    © programki.pl 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone