Czyszczenie i defragmentacja dysku jest procesem możliwym do przeprowadzenia na każdym dysku. Z jego pomocą można wpłynąć pozytywnie na szybkość procesów przeprowadzanych na komputerze, a także znacząco poprawić ich żywotność. Istnieją zarówno systemowe programy do defragmentacji dysku, jak i dedykowane oprogramowanie, wyposażone w dodatkowe funkcje i usprawnienia. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega proces defragmentacji dysku, dlaczego jest on tak istotny oraz ile czasu zajmuje. Ponadto przedstawimy również zestawienie programów, z pomocą których można w prosty sposób defragmentować dysk.
Na skróty:
Czym jest i co daje defragmentacja dysku?
Przy zapisie danych na dyskach twardych i tych SSD zachodzi zjawisko zwane fragmentacją. Wpływa na nią także usuwanie plików. Fragmentacja może prowadzić do pojawiania się nieciągłości w zapisie danych. W praktyce polega to na pozostawiania pustych miejsc po usuniętych plikach. Defragmentacja może pomóc usunąć te luki, dzięki czemu kolejny plik zapisywany na dysku, zamiast musieć być dzielony na fragmenty, może zostać umieszczony na dysku w całości. To z kolei sprawia, że komputer nie musi poświęcać dodatkowych zasobów na to, aby umożliwić użytkownikowi odczytywanie danych w całości. Ma to bardzo pozytywny wpływ na stan całego dysku, pozwala także zniwelować uszkodzenia dysku. Dodatkowo, taka optymalizacja pozwala uporządkować przestrzeń na dysku. Dzięki temu komputer wydłuża swoją żywotność, jest szybszy i działa wydajniej. Defragmentacja i optymalizacja dysków dzięki temu, że pozwala na ułożenie się danych w jeden plik sprawia, że pliki zajmują znacznie mniej przestrzeni dyskowej, co jest szczególnie ważne w przypadku dysków HDD.
Proces wykonywania defragmentacji daje przede wszystkim porządek w przestrzeniach dyskowych. Pliki mogą znajdować się w jednym miejscu, bez konieczności ich dzielenia na mniejsze fragmenty. To, że nie występują między nimi puste miejsca sprawia, że komputer jest w stanie dużo szybciej odczytywać dane, a co za tym idzie głowica dysku będzie wolniej się eksploatować, co zwiększa jej wydajność oraz żywotność. Warto również zaznaczyć, że defragmentacja zmniejsza ryzyko utraty danych w przypadku awarii dysku. Ponadto znacząco skraca czas skanowania komputera przez programy antywirusowe, dzięki czemu można szybciej z nich korzystać.
W jaki sposób można sprawnie defragmentować dysk?
Defragmentacja dysku Windows 10 lub innego systemu operacyjnego pozwala uporządkować przestrzeń na dyskach HDD i poprawić jakość działania programu, którego proces defragmentacji dotyczy. Proces ten ma za zadanie przede wszystkim podwyższyć komfort użytkownika komputera, szczególnie podczas korzystania z profesjonalnych programów graficznych, do obróbki wideo, muzyki czy projektowania architektonicznego lub inżynierskiego.
Wykonać defragmentację dysku użytkownik może na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie narzędzi systemowych, w które wyposażony jest nasz system operacyjny czy to w komputerze PC, czy w laptopie. Jeśli korzystasz z systemu Windows 8 lub 10, aby uruchomić defragmentator systemowy wystarczy w znajdującej się na pasku zadań wyszukiwarce systemowej wpisać frazę „Defragmentacja i optymalizacja dysków”. Gdy klikniemy na ikonę zarządzania procesem, użytkownik otrzyma dostęp do informacji dotyczącej liczby partycji dyskowych, co umożliwi analizę wielkości dysku i zapisanych danych, oraz konieczność wykonania czynności porządkujących. Czas przeprowadzania defragmentacji zależy od wielu czynników, między innymi od ilości i wielkości plików na dysku, wpływ ma na to także stan fragmentacji dysku. W zależności od konkretnego przypadku, podczas gdy trwa defragmentacja dysku może minąć kilka minut lub nawet godzina.
Proces defragmentacji dysku może być również wykonany przez odpowiednie oprogramowanie dedykowane do tego rodzaju działań. Specjalistyczny program posiada wiele opcji, których pozbawione są systemowe rozwiązania, z ich pomocą można przeprowadzić chociażby prewencyjną defragmentację wolnego miejsca, tego typu aplikacja pozwala uporządkować również dane na dysku. Dzięki temu zwiększa się szybkość i poprawia się ogólne działanie komputera. Korzystanie z tego typu programu jest niezwykle proste, wystarczy zapisać dany program na swoim komputerze i przeprowadzić proces, który przyniesie zauważalny wpływ na poprawę jego funkcjonowania.
Polecane, darmowe aplikacje do defragmentacji dysku twardego
Wykonanie defragmentacji z pomocą systemu do tego dedykowanego to proces, który pozwoli usuwać luki w pamięci flash, HDD lub SSD. Korzystać z niego może każdy, kto chce przechowywać na swoim komputerze pliki najbliżej siebie, w uporządkowany sposób. Jeśli chcesz, aby dane na Twoim dysku były uporządkowane, a proces używania komputera przebiegał szybciej poznaj programy do defragmentacji dysku, które pomogą Ci w codziennej pracy. Sprawdź, jak wolna przestrzeń na dysku w Twoim komputerze Windows 7 lub nowszym pomoże skrócić czas ładowania danych.
1. Defraggler – najbardziej popularny program do defragmentacji dysków
Ten darmowy program pomaga w optymalizacji twardych dysków. Jego działanie polega na defragmentacji masowej pamięci, która pozwala zwiększyć wydajność nośnika, którego zadaniem jest magazynowanie danych. Ponadto proces ten pozwala zwiększyć żywotność nośnika danych. Lecz to nie wszystkie opcje, które proponuje nam Defraggler. Pozwala on również na odczyt mapy twardego dysku, a także daje możliwość ustawienia defragmentacji na etapie rozruchu systemu operacyjnego. Ten program cechuje się nie tylko funkcjonalnością, lecz także intuicyjnym i prostym w obsłudze interfejsem, dzięki czemu nawet niedoświadczeni użytkownicy nie powinni mieć problemów z jego obsługą. Defraggler to także moduł wyposażony w umiejętność sprawdzania wydajności pamięci masowej oraz wtyczkę do benchmarków.
Producent: Piriform Ltd
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: Windows
Link do pobrania: https://www.ccleaner.com/defraggler?cc-noredirect=
2. Auslogics Disk Defrag Free, czyli mały program do defragmentowania dysków twardych
Ten program zajmuje niewiele miejsca na dysku, dlatego warto postawić na to rozwiązanie, jeśli zależy Ci na jak największej ilości wolnej pamięci. Jest to małe i darmowe narzędzie, którego głównym zadaniem jest kompleksowa defragmentacja twardego dysku na komputerach. Auslogics Disk Defrag Free analizuje rozłożenie plików na dysku oraz ilość wolnego miejsca i w oparciu o te dane przystępuje do jego optymalizacji. Program ten na tle konkurencji wyróżnia się niezwykle wysokim wskaźnikiem szybkości działania. Jego użytkownik może liczyć także na wyjątkowo szczegółowe raporty dotyczące defragmentacji poszczególnych dysków. Sam proces jest niezwykle prosty i opiera się na wskazaniu partycji wymagającej optymalizacji i przejściu dalej. Proces ten jest automatyczny i nie wymaga zaangażowania od użytkownika. Po jego przeprowadzeniu dostaje on jedynie feedback w postaci informacji o tym, co zostało zmienione na dysku.
Producent: Auslogics Pty Ltd.
Wersja językowa: angielska
Wspierane systemy operacyjne: Windows
Link do pobrania: https://www.auslogics.com/en/software/disk-defrag/
3. Disk Speedup – wygodny w obsłudze program do defragmentacji
Ten niezwykle prosty w obsłudze i czytelny program służy do defragmentacji dysków twardych, co pomaga w przyspieszeniu pracy systemu operacyjnego, a także jego optymalizacji. Disk Speedup pozwala na automatyzację procesu przy pomocy harmonogramu stanowiącego część jego interfejsu. Z jego pomocą możliwe jest ustalenie nie tylko dnia i godziny optymalizacji, lecz także trybu działania programu i zdefiniowanie tych danych w odpowiedni profil. W tym programie znaleźć można tylko najważniejsze opcje, dzięki czemu nie zajmuje on dużo miejsca na dysku. Wyróżnia go wysoka skuteczność podczas działania, a także wyświetlane na bieżąco działania podczas procesu defragmentacji, co pozwoli na pełną kontrol nad nimi. Disk Speedup udostępnia możliwość defragmentacji wyłącznie określonej partii danych w postaci pliku lub katalogu, a także całego dysku, w zależności od potrzeb. Program ten obsługuje wszystkie najważniejsze systemy plików, wśród których wymienić można chociażby FAT, FAT16, FAT32, NTFS, NTFS5 i EFS. Dodatkowo wyposażony został w trzy odmienne tryby działania, takie jak defragmentacja, optymalizacja i analiza dysku. Dzięki temu użytkownik może sam decydować, jaki proces zostanie przeprowadzony.
Producent: Glarysoft, Ltd.
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: Windows
Link do pobrania: https://www.systweak.com/disk-speedup
4. IObit Smart Defrag – defragmentacja partycji systemowych
Program ten to jeden z najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań do defragmentacji partycji systemowych. Jego algorytm, który odpowiedzialny jest za proces defragmentacji stworzony został tak, aby maksymalnie skrócić czas optymalizacji zarówno tych małych, jak i dużych dyskach. Warto zaznaczyć, że zachowany został przy tym najszybszy możliwy czas dostępu do danych. IObit Smart Defrag wyświetla statystyki dotyczące danych znajdujących się na dysku, a także udostępnia opcję związaną z automatyczną jego defragmentacją w tle. W trakcie jej trwania komputer może znajdować się w stanie spoczynku. Warto również wspomnieć o niezwykle przydatnej opcji związanej z automatyczną optymalizacją położenia plików na dysku, a także defragmentacji obszaru rozruchowego.
Producent: IObit
Wersja językowa: polska
Wspierane systemy operacyjne: Windows
Link do pobrania: https://www.iobit.com/pl/iobitsmartdefrag.php