Darmowe programy do tworzenia animacji to świetne narzędzie do rozwoju dla początkujących animatorów. Można ich znaleźć mnóstwo w Internecie, ale zakres ich funkcji i sposób obsługi bywa męczący dla wielu nowicjuszy. Dowiedz się jak znaleźć dobre, darmowe programy do animacji, warte uwagi dla każdego animatora.
Na skróty:
Program do animacji, a podzespoły komputera. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby swobodnie tworzyć animacje?
W przypadku wybierania programu do animacji musisz wziąć pod uwagę jego wymagania systemowe. Animacje pochłaniają spore zasoby komputera, przez co nie na wszystkich sprzętach ich tworzenie może być możliwe w pełnej swobodzie. Samo tworzenie obiektów i animacji to jedno, całość musi być jeszcze przetworzona i zapisana, a to wymaga pracy odpowiednich podzespołów. Najważniejszym elementem jest ilość pamięci RAM. Do większości programów wymagane jest minimum 8 GB. Pamiętaj jednak, że praca na 16 GB RAM będzie znacznie sprawniejsza.
To samo tyczy się procesora. Aby program do tworzenia animacji działał bez żadnych zastrzeżeń, powinien zostać zainstalowany na 64-bitowych systemach, 2 GHz lub szybszych. W przypadku oprogramowań do animacji karta graficzna jest równie ważna co procesor, dlatego warto o tym pamiętać.
Oprogramowanie dla nowicjuszy. Co musi mieć oprogramowanie do animacji, aby ułatwić pracę początkującym?
Podczas tworzenia animacji najważniejsza jest nasza kreatywność. Dobry pomysł jest podstawą do dalszych prac. Jeśli takowy masz, wystarczy przenieść go do oprogramowania. Programy do animacji powinny być przede wszystkim przejrzyste, aby pozwolić na swobodne przelewanie kreatywnych pomysłów, bez niepotrzebnych przerw. Świetnie sprawdzą się, więc oprogramowania z przejrzystym interfejsem bądź też takie, które posiadają wiele samouczków, np. tych stworzonych przez internetowych twórców. Naszą listę zaczniemy od najłatwiejszego programu i stopniowo będziemy zwiększać próg wejścia. Sprawdźcie ją i znajdźcie oprogramowanie do tworzenia animacji stworzone do waszych wymagań i oczekiwań.
Sprawdź proponowane przez nas najlepsze darmowe oprogramowanie do pobrania na komputer!
1. TupiTube – stworzony dla amatorów i kreatywnych dzieci do animowania
Top programów do animacji otwiera oprogramowanie TupiTube. To idealna aplikacja dla dzieci, nastolatków oraz amatorów. Świetnie sprawdza się u wszystkich, którzy potrzebują dać upust swojej kreatywności. TupiTube ma przejrzysty interfejs i niewielkie wymagania sprzętowe, dzięki czemu można zainstalować ten program nawet na starych komputerach. Program jest niezwykle łatwy w użyciu.
Oprogramowanie TupiTube wprowadza w świat tworzenia animacji 2D, jest świetnym polem do nauki i testowania pomysłów. W TupiTube można tworzyć proste animacje 2D, różnorodne przejścia, modelować własne obiekty czy też postacie. Jedną z ważniejszych funkcji tego oprogramowania jest swobodne tworzenie animacji klatka po klatce. Dzięki temu niedoświadczony animator ma spore pole do manewru i w każdej chwili może wprowadzać poprawki.
Na stronie producenta można bezpłatnie pobrać oprogramowanie oraz Complementary Software, czyli dodatkowe funkcje, za które nic się nie płaci, ale zwiększają one funkcjonalność całej aplikacji. To narzędzia dla użytkowników, którzy opanowali podstawy TupiTube i pragną swoją wiedzę poszerzać i wykorzystywać w pełni.
Producent: MaeFloresta
Wersja językowa: angielska
Wspierane systemy operacyjne: Windows, iOS, Unix i Android
Link do pobrania: https://www.tupitube.com/index.php?r=dashboard%2Fdashboard
2. Synfig Studio – darmowy program do tworzenia animacji
Synfig Studio to wieloplatformowy program do tworzenia animacji 2D. Idealny dla początkujących, którzy chcą rozwijać się wykorzystując bitmapy i grafiki wektorowe. To oprogramowanie posiada rozbudowany, ale nieprzytłaczający interfejs. Jego ogromną zaletą jest praca na warstwach, która umożliwia swobodne poruszanie się pomiędzy konkretnymi etapami pracy. Dodatkowo Synfig Sturio obsługuje technikę HDRI, pozwala na synchronizację dźwięków oraz połączenie mowy z ruchem ust stworzonych postaci. Program pozwala na tworzenia nawet tych bardziej zaawansowanych animacji.
Synfig Studio to program do tworzenia animacji dla osób z nawet najsłabszym sprzętem komputerowym na rynku. Do używania tego oprogramowania potrzebne jest jedynie 2 GB RAM oraz procesor 2 GHz Intel Pentium/AMD Athlon.
Producent: Synfig Studio Development Team
Wersja językowa: angielska
Wspierane systemy operacyjne: Windows 10
Link do pobrania: https://synfig.gumroad.com/l/synfig
3. K-3D – darmowe oprogramowanie do animacji i tworzenia grafiki 3D
Ten program do tworzenia animacji to darmowe narzędzie z przejrzystym interfejsem. Umożliwia renderowanie w środowisku 3D, tworzenie animacji oraz modelowanie obiektów. Jego ogromną zaletą jest intuicyjny interfejs, który wraz z czasem i poznaniem możliwości, można rozszerzać, dodając nowe wtyczki. Program umożliwia tworzenie i modelowanie 3D animacji komputerowej różnego rodzaju.
K-3D to idealne oprogramowanie dla początkujących. Oferuje ono duplikację obiektów, nieograniczoną liczbę kanałów animacyjnych, zestaw gotowych brył czy też krzywe Beziera. To świetny program do animacji 3D, w którym każdy może się sprawdzić, przelewając swoje pomysły do komputera.
Producent: K-3D
Wersja językowa: angielska
Wspierane systemy operacyjne: Windows
Link do pobrania: http://www.k-3d.org
4. Pencil2D – zdaniem wielu najlepsze oprogramowanie do animacji i ręcznego rysowana w nowoczesnym wydaniu
Pencil2D to oprogramowanie stworzone dla osób miłujących się w ręcznie rysowanych animacjach. Interfejs tej aplikacji umożliwia intuicyjne i łatwe tworzenie różnorodnych animacji 2D. Najlepiej sprawdza się w klasycznych, ręcznie rysowanych szkicach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć dzięki Pencil2D nowoczesne animacje, pełne kolorów i obiektów.
Ogromnym plusem tego programu do tworzenia animacji 2D jest interfejs, który pozwala na samodzielne wykonanie rysunków, a następnie na dodanie animacji krok po kroku. Przy okazji umożliwia płynne przełączanie się pomiędzy grafiką wektorową, rastrową oraz swobodny wybór narzędzi. W Pencil2D znajdziecie bogaty wybór pędzli, długopisów i ołówków. Dodatkowo ich wielkość, grubość oraz barwę dostosowuje się szybko, korzystając z kilku kliknięć.
W Pencil2D można nie tylko szkicować i dodawać animacje, ale również tworzyć przeróżne efekty. Doświadczony animator swobodnie podłoży dźwięk, określi płynność animacji czy stworzy przejścia, a całość zajmie mu tylko kilka chwil.
Producent: Pencil2D Team
Wersja językowa: angielska
Wspierane systemy operacyjne: Windows,
Link do pobrania: https://www.pencil2d.org
5. OpenToonz – narzędzie do tworzenia animacji 2D z odręcznych szkiców
Czwarte miejsce z naszego zestawienia zdobył program do animacji OpenToonz. Słynie on głównie z tego, że w łatwy i prosty sposób można stworzyć w nim animację rysunkową z odręcznie narysowanych szkiców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć w programie. OpenToonz posiada wiele narzędzi do szkicowania oraz kolorowania. OpenToonz posiada darmową wersję bezpłatną, nieograniczoną żadnym czasem trwania, np. w postaci kilku dni czy miesięcy. Jeśli jednak chcesz zobaczyć więcej funkcji i narzędzi, możesz wykupić płatną wersję tego oprogramowania. Z pomocą tego narzędzia stworzymy różnego rodzaju animacji. Możemy wykorzystać do do tworzenia zarówno animacji, jak i filmów animowanych.
Jeśli chodzi o wymagania systemowe OpenToonz należy wziąć pod uwagę jedynie minimum 2 GB pamięci RAM, 500 MB wolnego miejsca na dysku oraz 2 GHz Intel i system operacyjny nie starszy niż Windows 7 czy macOS 10.14.
Producent: DWANGO Co., Ltd
Wersja językowa: angielska
Wspierane systemy operacyjne: Windows, MacOS
Link do pobrania: https://opentoonz.github.io/e/
6. Blender – aplikacja do tworzenia animacji 2D i 3D
W pełni darmowy program dla amatorów i profesjonalistów. Posiada narzędzia do tworzenia animacji, kompozycji, renderowania, tworzenia szkieletu czy symulacji. Dodatkowo możesz w nim edytować wideo, nakładać efekty wizualne czy też synchronizować dźwięki. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu na bieżąco można ustalać wszelkie zmiany i obserwować stworzone obiekty.
Blender nadaje się do samodzielnego używania w domu, lecz także na uczelni czy w pracy. Dzięki mnogości swoich funkcji można w nim zrobić profesjonalne animacje, których nikt się nie powstydzi. Warto jednak zaznaczyć, że ten program do tworzenia animacji bywa przytłaczający dla początkujących. Ilość narzędzi do edycji dostępna w tym oprogramowaniu wymaga sporych nakładów czasowych, poświęconych na odpowiednim zapoznaniu się z mechanikami i funkcjami.
Wymagania sprzętowe tego programu nie należą do najwyższych. Wystarczy mieć procesor 2 GHz Intel Pentium/AMD Athlon bądź lepszy, do tego minimum 8 GB pamięci RAM, 300 MB wolnego miejsca na dysku i system operacyjny nie starszy niż Windows XP czy macOS 10.9.
Producent: Blender Foundation
Wersja językowa: angielska, hiszpańska, słowacka, japońska, wietnamska, chińska
Wspierane systemy operacyjne: Linux, Windows, MacOS
Link do pobrania: https://www.blender.org/download/
Animacja w przeglądarce? Tak! Sprawdź już teraz!
1. Animaker – najlepsze darmowe oprogramowanie do tworzenia animacji 3D online
To nietypowe oprogramowanie do tworzenia animacji. Animaker to specjalna platforma, na której mogą spełniać się zarówno początkujący, jak i profesjonaliści. Działa w pełni w chmurze, dzięki czemu umożliwia szybką, wygodną i przyjemną pracę. Oferuje wiele narzędzi, które pozwalają na tworzenie prezentacji czy animowanych filmów.
Animaker posiada ponad 1000 szablonów, korektor postaci i bogatą bibliotekę animacji. To program stworzony do przygotowywania niewielkich animacji, np. na social media czy też do reklam internetowych. Ciekawostką jest to, że Animaker posiada pełną polską wersję językową, dzięki temu swoje umiejętności i pomysły może przenieść tam każdy zainteresowany Polak, nie martwią się o to, że czegoś nie zrozumie.
Animaker to aplikacja, która u swoich podstaw słynie z darmowości. W bezpłatnej wersji można swobodnie tworzyć, wykorzystywać szablony i korektory. Jeśli jednak to za mało producent oferuje kilka wersji płatnych, w których każdy próg dodaje nowe narzędzia i funkcje do aplikacji.
Producent: RS Raghavan
Wersja językowa: polska, angielska
Wspierane systemy operacyjne: aplikacja webowa
Link do strony: https://www.animaker.pl